Lužické hory 15.4 – 18.4

Po dvou hluchých letech jsme konečně mohli oslavit svátky jara v přírodě. S tradičními parťáky Zdenou Karlem a Jitkou. Předplacený pobyt v Lužických horách v pensionu Na Hřebenovce měl jednu jedinou chybu. A to naše ubytování, konkrétně náš apartmán č.9 (trochu přehnané označení pro pokoj o cca 13m2), kde se navíc muselo po strmých mlynářských schodech do úplného podkroví, kde bylo neskutečné nevětratelné vedro, chudáci kdo tam bude bydlet např. v srpnu… Tím mám ovšem vyčerpané veškeré mínusy. Restaurace fungovala velmi slušně.

Předpověď počasí nebyla úplně nejlepší, ale nakonec jsme byli velmi spokojení. Ještě v pátek po příjezdu jsme s Magdunou v rámci tréninku vyrazili na nedaleký vrch Hvozd 743m, který se nachází na hranici s Německem. Nedaleko od vrcholu stojí rozhledna a restaurace, která patří sousedům. A je to znát 🙂 , typický východoněmecký bordel. Restaurace je v rekonstrukci. A proto jsme otráveni na rozhlednu ani nešli. Stejnou cestou jsme se vrátili, ale již za mírného deště. Krásných 7,5 km.

V sobotu jsme, již kompletně, vyrazili přes pěší přechod směrem na Jonsdorf, kde je pěkné skalní městečko. Skalní útvary zajímavých tvarů a názvů. Dále přes ferratu Zadrátovaná Jeptiška 537m, Krkavčí kameny 532m až na vrchol Luže 793m. Místy vykukovalo sluníčko, které zatím nemělo dost síly na to, aby rozehřálo námrazu na stromech a keřích, a díky tomu vznikly zajímavé fotografie. Z vrcholu jsme sestoupili k restauraci Luž 648m, kde proběhl zasloužený oběd. Přes mokřad Brazilka a podél státní hranice jsme se napojili u Krkavčích kamenů zpět na cestu, kterou jsme ráno vyrazili. Po 15:30 jsme dorazili docela umořený, za nádherného počasí na penzion.

Na neděli byl cíl stanoven na romantickou zříceninu hradu Oybin na stejnojmenné pískovcové stolové hoře ve výšce 514m a opět za příjemného počasí. Prohlídka zříceniny a vedle stojícího hřbitova nás uchvátila, opravdu super výlet. Pohodovým tempem jsme pokračovali zpět, a nedaleko Krompach jsme se doslova vyvalili na prosluněné louce a chytali první jarní sluneční paprsky.